Osvětlení, které prospívá lidem, přírodě i rozpočtu.

Plně kompatibilní se systémy "Smart cities". Řešení veřejného osvětlení – připravené na budoucnost. 

 

Spolehlivé, energeticky nenáročné, zdravotně prospěšné a neskonale inteligentní.

Na základě odborných poznatků a úzké spolupráce s vědeckou sférou jsme vyvinuli první biodynamickou LED lampu pouličního osvětlení na světě, která je přátelská k životnímu prostředí a podporuje cirkadiánní rytmus člověka. Světlo chytrého osvětlení Lumbio se postupně přizpůsobuje přirozenému biorytmu dne a noci a změně z denního světla do nočního nejen svou barvou, ale i složením. Svítí rovnoměrně a nevytváří světelné znečištění. A disponuje rozsáhlou konektivitou a možnostmi osazení portfoliem senzorů pro široké využití v rámci tzv. "Smart cities". Lampu města, či obce budoucnosti můžete mít ve svých ulicích již dnes.

Vaše město, či obec čelí těmto výzvám:

 

 

Péče o zdraví obyvatel

Světelný smog se stal nedílnou součástí našich životů. Lidský organismus není od přírody nastaven, tak aby fungoval v prostředí s neustálým osvětlením. Většina pouličního osvětlení dnes generuje nevhodně směrované světlo, a navíc ve špatném spektrálním složení. Bavíme se o tzv. světleném smogu.

Osvětlení tak vlastně neustále vysílá matoucí signály lidem, že není noc, ale stále den. To má negativní vliv na zdraví i psychiku člověka a vede ke zhoršování civilizačních chorob. Stejně škodlivé je špatné světlo i pro domácí, či volně žijící živočichy, stejně jako na fotosyntetické procesy.

Tlak na modernizaci

Mnohé technologie, které souvisí například s takzvaným "internetem věcí" (IoT) už dávno nejsou jen tématem konferencí pro technologické nadšence. Stávají se pevnou součástí našich životů a vzrůstá poptávka po tom, aby se naplnil skutečný smysl inovace – a to, že vytvoříme chytré a příjemné prostředí.

Smart cities jsou krásnou ukázkou takovéto inovace. Vnímáme veřejné osvětlení jako přirozenou páteřní síť pro chytré město a umíme toho skutečně mnoho. Zajímá Vás monitoring parkování, komunikace se semafory nebo chytrá senzorika? Či je pro Vás téma rozhlas a pokrytí signálem?

Zajištění bezpečnosti

Světlo samotné může, pokud není vhodně zvoleno, být i komplikací. A to zejména v dopravě, kdy běžné pouliční osvětlení zbytečně oslňuje řidiče a častým střídáním intenzivního světla a tmy snižuje jejich koncentraci. A tím roste riziko nehody.

Díky technologickým inovacím může být pouliční světlo i aktivním prvkem ochrany před kriminalitou. Chytré pouliční osvětlení například dokáže díky senzorům rozpoznat zvuk rozbíjeného skla nebo zvuk spreje a automaticky upozornit bezpečnostní složky s následnou autonomní reakcí.

 

Představujeme vám celosvětově první biodynamickou lampu veřejného osvětlení. 

Řešení pro potřeby moderní obce i moderního města.

 

  • V rámci definovaného cyklu mění lampa spektrum, směrování a intenzitu osvětlení, tak aby bylo dosaženo optimálního poměru komfortu, bezpečnosti, a zároveň kvalitního nerušivého osvětlení s významnou úsporou za energie.

  • Je plně integrovatelná do městského / obecního řídícího systému. Lze ji řídit vzdáleně i automatizovaně. Třeba i skrze mobilní aplikaci.    

  • Environmentální čidla zajistí dokonalý přehled o stavu světel, ale informace o kvalitě ovzduší, prašnosti, množství CO2 veškerá sebraná data jsou k dispozici on-line.

  • Je rozšiřitelná o dodatečné senzory nebo kamery. Může tak složit například i k monitoringu obsazenosti parkovacích míst, nebo pro zvýšení bezpečnosti na ulici.

Respektuje lidskému zdraví přirozený cyklus střídání dne a noci

Organismus člověka je od přírody nastaven v rytmu střídání světla za dne a tmy za noci. Rapidní civilizační vývoj, kterým lidstvo prošlo v posledních staletích se samozřejmě zatím nemohl stihnout odrazit v našich biologických potřebách. Ty zůstávají stejné jako před tisíciletími, kdy jedinou možností svícení byl oheň. Život v městském prostředí, které je i v prostředí noci plné světla je v hlubokém rozporu s tím, co je nám přirozené. A to má řadu negativních dopadů nejen na kvalitu spánku, ale i celkového zdraví populace.

Běžné osvětlení svítí stále stejně. Ať je teprve soumrak, nebo hluboká noc. Lidé i zvířata, kteří jsou vystaveni během noci světlu matou své biologické hodiny tím, že získávají falešný signál, že není noc, ale den. Jejich organismus se při expozici světlu přenastaví na denní režim. Intenzivní svit "z ulice" proniká i do domácností a nutí lidi zatemňovat své ložnice, aby mohli kvalitně a v klidu spát.

Biodynamické osvětlení Lumbio oproti tomu inteligentně reaguje na denní dobu. Poskytuje přesně tolik světla, kolik je potřeba pro komfortní a bezpečný pohyb a provoz na ulici. Plynuje upravuje světlo, tak aby bylo dokonale funkční, ale zároveň nekolidovalo s našimi biorytmy a potřebami.

 

 

 

 

Klíčem k správnému svícení není jen intenzita, ale hlavně složení světla

Některé z modernějších lamp veřejného osvětlení mají funkci stmívání či zvyšování intenzity světla. Ač se tato funkce může jevit jako velmi užitečná, tak bohužel nijak neeliminuje výše popsaný problém. Lidské tělo je vnímavé nejen na intenzitu světla, ale zejména na jeho spektrální složení. Je to dáno tím, že i sluneční svit dopadá na zemi v jiném složení ráno a v jiném večer. S tím, jak se den chýlí ke konci, tak ve slunečním světle postupně klesá podíl takzvané modré složky. Na právě tuto složku světla je jakýkoliv organismus velice citlivý a interpretuje ji jako signál, že je jasný den – i kdyby byla hluboká noc.

Biodynamická lampa Lumbio v průběhu dne nejen mění směrování a intenzitu světla, ale právě i jeho spektrum. Takřka dokonale kopíruje přirozené světlo slunce. Během noci pak září ve výrazně teple barevném spektru světla, které nemá negativní vliv na biorytmus.

Inteligentně vnímá své okolí.
Svítí vždy přesně tak, jak je potřeba.

Díky senzorům a řídícímu systému je lampa inteligentní a je schopna upravovat světlo tak, jak je potřeba. Lampa inteligentně směřuje své světlo, tak aby svítilo tam, kde je potřeba a zbytečně neoslňovala okolí. Lidé ve vašem městě, nebo obci ocení, že jim světlo nebude rušivě zářit do oken. A pro řidiče bude jízda noční ulici komfortnější, ale hlavně bezpečnější.

A to není zdaleka vše. Díky možnosti centrálního řízení osvětlení si kdykoliv můžete osvětlení upravit, tak by vyhovovalo aktuálním potřebám nebo scénám. Víte, že na konkrétní ulici bude večer rušno? Jednoduše si nastavíte, že po určitou dobu budou konkrétní lampy svítit jasněji, tak aby byla daná část obce perfektně osvětlená. Probíhá na silnici práce, nebo se tam objevil výmol? Můžete přijíždějící řidiče elegantně upozornit na místo, na které je třeba dát pozor tím, že jej výrazněji osvětlíte. Osvětlení můžete řídit i přes mobilní aplikaci a máte tak možnost pružně reagovat na aktuální potřeby.

 

 

Stvořena pro Smart City i Smart Village.

Biodynamická lampa Lumbio disponuje širokou konektivitou a možností osazení senzory a čidly, které ji poskytují bez nadsázky revoluční možnosti využití v rámci systému Smart City / Smart factory.

  • Lampu lze dodat se senzory monitorujícím kvalitu ovzduší a koncentrace CO2
  • Stav a výkon všech světel můžete monitorovat i řídit na dálku skrze centrální řízení. To vám nejen poskytne flexibilitu při přizpůsobování osvětlení aktuálními dění ve vaší obci, nebo čtvrti, ale také přinese zásadní úspory na nákladech za údržbu
  • Senzory pro monitorování obsazenosti parkovacích míst poskytnou obyvatelům vaši obec možnost nechat se komfortně navigovat na nejbližší volné parkovací místo
  • Bezpečnostní senzory dovedou snímat okolí a v případě, že identifikují riziko, například zvuk tříštění skla, automaticky upozorní vaše bezpečnostní složky. Senzory také mohou sloužit i pro prevenci vandalismu – dovedou rozpoznat třeba i zvuk spreje a upozornit na riziko graffiti

Možnosti rozšíření o další senzory a konektivitu jsou takřka neomezené. Lampy pouličního osvětlení jsou díky své všudypřítomnosti v městském a obecním prostoru logickou volbou pro osazení technologiemi internetu věcí. S biodynamickou lampou Lumbio získá vaše město, či obec páteřní technologii pro implementaci internetu věcí.

 

Technologie prospěšná i pro váš rozpočet

Provoz biodynamické lampy veřejného osvětlení je vysoce úsporný. Díky technologicky pokročilému řešení je tato lampa až o 80 % úspornější než běžně používané osvětlení. Díky této úspoře dosáhnete velmi rychlé návratnosti investice. Další úspory jsou generovány díky prediktivní údržbě. Světla vás sama upozorní, když potřebují zkontrolovat a šetří tak čas i energii techniků. Velmi rádi vám připravíme kalkulaci úspory, kde ihned uvidíte, jak rychle se vám investice do této inovace navrátí.

 

 

Zelená technologie

Kromě finančního rozměru je tu ještě mnohem podstatnější dimenze. Přínos na lidské zdraví a komfort vašich obyvatel. A zásadní přínos pro životní prostředí. Špatným osvětlením dnes netrpí jen lidé, ale i zvířata a zejména hmyz, který je kriticky důležitý pro fungování celého našeho ekosystému. Hmyz, který je přitahován září konvenčního pouličního osvětlení je doslova ohrožen na životě. Přilákán světlem se nerozmnožuje ani nehledá potravu. Úbytek přirozené populace hmyzu se pak projevuje i celém řetězci včetně zemědělství a v důsledku má negativní dopad na vše živé v přírodě. Za posledních 30 let jsme v Evropě přišli o více jak 70% hmyzí populace.

 

Rádi vám představíme možnosti pro uplatnění biodynamického veřejného osvětlení i ve vašem městě, nebo obci. 

Připravíme pro vás návrh včetně propočtu návratnosti investice, ve kterém zohledníme všechna vaše přání a požadavky.
Rozumíme vašim potřebám a zakládáme si na osobním přístupu.

 

Osvětlení budoucnosti již dnes v ulicích českých měst a obcí. 

Realizace biodynamického veřejného osvětlení v Havlíčkově Borové:

Zkraje večera a před rozedněním svítí světlem bílým, v noci pak šetrnějším žlutým. Právě touto cestou se rozhodli jít v Havlíčkově Borové a do tisícového městysu pořídili unikátní biodynamické veřejné osvětlení. Takto komplexní systém svícení mají dokonce jako první na Vysočině. Čtěte více v Havlíčkobrodském deníku: Nenápadný vysočinský unikát. Borová přešla na revoluční osvětlení. Mění barvu.

 

 

Zajímá vás k tématu více?

Stačí se ozvat. Naši odborníci jsou vám k dispozici.  

Michael Blažíček

CEO Lumbio

tel. 604 455 664

@: blazicek@lumbio.cz

 

 

 

 

Pro navigování na mapě, klikni.

Chráněno službou reCAPTCHAOchrana soukromí - Smluvní podmínky