Světlo pro lepší zdraví i duševní pohodu.

 

 

 

Vytvořte pro vaše klienty bezpečné a harmonické prostředí. Správné osvětlení přispívá k pevnějšímu zdraví, klidnějšímu spánku, a dokonce i zlepšuje náladu. 

Vy i váš personál každý den děláte maximum pro to, aby se u vás vaši klienti cítili komfortně a užívali si života. Péče o zdraví a pohodu vašich klientů je pro vás jistě prvořadá. Poznejte, jak se může světlo stát vašim pomocníkem. Vhodně zvolené osvětlení pomáhá v noci klidně spát a přes den dodává energii a chuť do života. Světlo, které neruší a je zvoleno v souladu s lidskými biologickými potřebami napomáhá pevnému zdraví a psychickému komfortu. A správné osvětlení neocení jen vaši klienti. I váš personál se bude cítil lépe a bude mít více elánu pro zajištění prvotřídní péče.

 

 

Kam nechodí slunce, tam musí...

Vaši klienti tráví většinu dne v uzavřených prostorách. Statistiky ukazují, že v průměru lidé tráví venku (tedy v přirozeně osvětleném prostředí) jen cca. 2 hodiny denně. To je ovšem ve velkém rozporu s tím, jak je lidský organismus nastaven. Naši předkové trávili venku, respektive v přírodě, celý den. Naše biologické potřeby se nezměnili, ale náš životní styl ano. Osvětlení i v místnosti s dostatkem oken je daleko slabší, než je přirozené ve venkovním prostoru.

To má negativní dopad na takzvané cirkadiánní rytmy člověka. Lidské tělo se biologicky řídí v rytmu střídání dne a noci. Jasné světlo je pro nás impulzem k aktivitě, naopak tma signálem k odpočinku. Problém je, že běžné umělé osvětlení lidské tělo mate. Přes den nám nedává dostatek světla a v noci nám naopak nevhodné osvětlení brání klidně spát.

Zdravé osvětlení by mělo působit tak, že napodobí přirozené světlo slunce a jeho změny během dne. Pokud je člověk vystaven od rána do večera stejnému osvětlení, tak se na biologické úrovni narušují tyto přirozené rytmy. A to má negativní vliv na celkový zdravotní stav.

 

Pro klidný a nepřerušovaný spánek v noci

S přicházejícím večerem v přírodě světla ubývá a mění se i jeho složení. Sluneční svit se skládá z tzv. barevného spektra. Jeho důležitou součástí je tzv. modrá složka. Ta je zásadní, jelikož naše tělo vnímá tuto složku jako signál, že je čas být aktivní. S večerem modrá složka ustupuje a zapadající sluce září primárně v tzv. červeném spektru. Jak modrá složka postupně mizí, tak naše tělo dostává impulz k tomu připravit se na noční odpočinek. Potíž s běžným umělým osvětlením je ta, že svítí celý den stejně. Běžné večerní osvětlení ve společenské místnosti, na chodbách, nebo třeba i v koupelně vlastně neustále dává vašim klientům falešný signál, že je stále den. Na biologické úrovni to funguje tak, že se při vystavení modré složce světla zastavuje v těle produkce spánkového hormonu melatoninu. Tento hormon nejen že pomáhá klidně usnout a zdravě spát, ale také je 14x silnějším anti-oxidantem, než např. vitamín C.

Klíčem k tomu, jak pomoci vašim klientům lépe a zdravěji spát je zvolit takové osvětlení, které dovede během dne měnit své složení a kopírovat tak přirozené světlo v přírodě. Biodynamická světla Lumbio plynule přechází mezi denním a nočním režimem. Přesně tak, jak je našemu tělo přirozené. V noci svítí primárně v červené spektrální složce světla. Takže stále umožnují zcela komfortní viditelnost, ale zároveň nebrání uvolňování spánkového hormonu melatoninu.

 

 

 

 

 

 

Pro elán a vitalitu během dne

Naopak přes den je výrazné zastoupení modré složky velmi žádoucí. Tzv. modré světlo je signálem k aktivitě a činorodosti. Z našich zkušeností víme, že většina vnitřních prostor v domovech seniorů je během dne osvětlena nedostatečně. Tento nedostatek světla přes den zbytečně vyčerpává a má negativní vliv i na psychiku. Pro představu: v běžně osvětlené místnosti je v průměru desetkrát méně světla než ve venkovním prostoru. Zde opět platí, že správnou cestou, je zvolit takové osvětlení, které dovede kopírovat složení světla slunečního.

Dalším rizikem, kterému je důležité se vyhnout, je tzv. flicker effect. Tedy do češtiny přeloženo – problikávání světla. Světlo takřka nepostřehnutelně "bliká". To, co sotva postřehneme vědomě, ale naše tělo vnímá. A působí to na nás rušivě. Světla Lumbio jsou navržena, tak aby svítila bez tohoto nežádoucího efektu, který zbytečně unavuje oči.

Důležitým faktorem je také věrnost podání barev. Pro příjemný pobyt v uzavřeném prostoru je nejvhodnější zvolit světla, která nezkreslují barvy a prostor tak vypadá jako by byl osvětlen přirozeným světlem. Dobrému zrakovému komfortu, také napomáhá, když je místnost osvětlena rovnoměrně bez rozdílů intenzity v jednotlivých částech místnosti.

Zdravější světlo není čára přes rozpočet. Investice do osvětlení se musí rychle navrátit.

Provoz zastaralých svítidel se nejen odráží na zdraví a komfortu vašich klientů viz výše, ale tak je poznat na výdajích za energie. Moderní svítidla Lumbio vykazují úsporu až 80 % na provozních nákladech. Další položkou, která se pojí s osvětlením je jeho údržba a servis. Pokud zvolíte světla Lumbio, tak můžete tuto starost pustit z hlavy. Na naše produkty poskytujeme 20 let záruky na servis a 5 let standardní záruky.

Rádi vám přesně spočítáme, kolik peněz by váš domov seniorů mohl ušetřit modernizací svého osvětlení.

 

Chtějte více než světlo. Smart Technologie ve vašem domově seniorů.
Ne v budoucnosti – ale dnes.

Moderní svítidla mají obrovské možnosti pro zapojení do chytrých technologií, které vám otevřou zcela nové možnosti. Světla Lumbio lze osadit řadou senzorů a čidel, která vám poskytnou data s jejichž pomocí budete moci posunout kvalitu péče i komfortu na mnohem vyšší úroveň. Například senzory koncentrace CO2 integrované ve svítidlech vám napoví, kdy je potřeba větrat, aby v místnostech zůstalo zachováno zdravé prostředí. Senzory pohybu vám poskytnou informace o tom, jak se klienti i personál ve vašem domově pohybují a pomohou vám lépe plánovat.

Světla Lumbio lze snadno řídit automatizovaně skrze centrální řízení. To generuje další úsporu. Nejen za energie, ale i na rutinní práci. Díky takzvané prediktivní údržbě vás svítidlo samo upozorní, že s ním není něco v pořádku – to opět šetří čas i peníze. Naše svítidla jsou plně kompatibilní s technologiemi tzv. "internetu věcí" a disponují rozsáhlými možnostmi pro osazení dalšími čidly a senzory pro budoucí rozšíření jejich funkcí.

 

Správné světlo do vašeho domova seniorů. Bez starostí. 

Připravíme pro vás návrh včetně propočtu návratnosti investice, ve kterém zohledníme všechna vaše přání a požadavky.
Rozumíme vašim potřebám a zakládáme si na osobním přístupu.

 

 

Zajímá vás k tématu více?

Stačí se ozvat. Naši odborníci jsou vám k dispozici.  

Michael Blažíček

CEO Lumbio

tel. 606 455 664

@: blazicek@lumbio.cz

 

 

 

 

Pro navigování na mapě, klikni.

Chráněno službou reCAPTCHAOchrana soukromí - Smluvní podmínky