Zdravotní přínosy přirozeného světla a 4 způsoby, jak ho získat více

Náš životní styl rychle změnil náš vztah ke světlu. Před vynálezem plynového osvětlení na přelomu 19. století bylo jediné světlo, kromě slunce, na které jsme se mohli spolehnout přirozené plápolající světlo ohně, svíček nebo lamp s velrybím olejem. Lidé také trávili mnohem více času bdění venku, takže zachovávali přirozený a zdravý cyklus spánku a bdění, přiměřenou hladinu vitamínů a hormonů, měli silné kosti, dobré duševní zdraví a zdravý imunitní systém.

V dnešní době člověk ze Západu tráví 90 procent svého života uvnitř. To znamená, že během dne získáváme méně světla a v noci se naopak nepřirozeně vystavujeme umělému osvětlení. Nadměrná míra nočního osvětlení nebo nevhodně zvolené osvětlení je stále více spojováno s narušeným spánkem a cirkadiánními rytmy v naší biologii a chování, s důsledky ovlivňující fyzické a duševní zdraví. Zároveň příliš málo slunečního světla přes den, když jsme zavřeni ve svých kancelářích přispívá k nedostatku vitaminu D a může také narušovat náš imunitní a kardiovaskulární systém.

Níže uvádíme základní symptomy nedostatku denního světla:

 • Narušený rytmus spánku a bdění (cirkadiánní rytmus)
  • Jak jsme již zmínili dříve, sluneční světlo pomáhá při produkci dvou hormonů: serotoninu a melatoninu. Tyto hormony společně regulují naše cykly spánku a bdění. Serotonin nám pomáhá probudit se a melatonin nám pomáhá usnout. Nedostatek denního světla přes den zabraňuje tvorbě serotoninu, a naopak přebytek umělého osvětlení s nevhodným barevným složením večer a přes noc zabraňuje tvorbě spánkového hormonu melatonin.
    
 • Snížená energie a produktivita
  • Věděli jste, že sluneční světlo zásadně ovlivňuje naší produktivitu? Sluneční světlo pomáhá mozku produkovat serotonin, který dodává energii, potřebnou k myšlení, soustředění se a plnění úkolů po celý den. Expozice slunečnímu světlu také pomáhá tělu v produkci vitaminu D.
  • Důsledkem nedostatku denního světla je nízká hladina serotoninu a vitaminu D a únava, se kterou je spojená následná nespokojenost s výkonem, depresí, náladovostí a podrážděností.
    
 • Nadváha
  • Vyčerpání z rozhozených cyklů spánku může ovlivnit náš metabolismus a zvýšit pravděpodobnost, že budeme konzumovat příliš mnoho jídla, abychom kompenzovali nedostatek energie.

Schéma rytmu našeho těla:

Další symptomy nedostatku slunečního světla:

 • Snížený imunitní systém
 • Deprese a duševní choroby
 • Vysoký krevní tlak
 • Zhoršený zrak
 • Vyšší riziko rakoviny

Dobrou zprávou je, že vědci zjišťují, že i malé zvýšení expozice jasnému světlu během dne má celou řadu výhod, jako zlepšení spánku a nálady. Dokonce i potenciální kupující domů nyní uvádějí „spoustu přirozeného světla“ jako klíčovou funkci, kterou hledají při výběru nového domova.

Podívejte se na Smart Downlight s automatickým řídícím systémem BIOLUX, který automaticky přizpůsobuje umělé světlo změnám denního světla. Podporuje tak cirkadiánní rytmus, podporuje komfort, výkon a zdraví.

4 tipy, jak získat více přirozeného světla:

1. Zrcadla na stěně

Sluneční světlo z okna se může od zrcadla odrážet a vrhat větší jas do vaší místnosti. Zaměřte se na umístění zrcadel nebo kovových předmětů do dráhy slunečních paprsků. Zrcadla nejen vnesou více světla do vašeho prostoru, ale také ho opticky zvětší.

Následující položky pomohou odrazit sluneční světlo a rozjasní každý prostor:

 • Dekorativní nástěnná zrcadla
 • Nábytek se skleněnými, chromovanými nebo zrcadlovými akcenty
 • Kovové kryty svítidel
 • Stříbrné fotorámečky a dekorativní kovové prvky na nábytku
 • Kovová povrchová úprava na stropě a jiné „reflexní“ povrchy

2. Zvolte světlé barvy stěn

Jak si možná pamatujete z hodiny výtvarné výchovy, barva může světlo buď absorbovat, nebo odrážet. Tmavé odstíny absorbují světlo, takže tmavě modrá místnost se spoustou oken bude ve srovnání s místností natřenou bílou, světle šedou nebo pastelovou barvou matná a bezútěšná a bude prostor opticky zmenšovat. Světlejší barvy působí jako zrcadlo, které odráží světlo po místnosti. Nezapomeňte na strop. pokud namalujete strop o několik odstínů světlejší než stěny, místnost bude působit větší, vyšší a jasnější. Pomocí lesklejší, saténové nebo pololesklé barvy odlesky světla ještě zvýrazníte.

3. Zvolte světlé barvy většího nábytku

Pokud hledáte nový čalouněný nábytek, zvolte světlou barvu, zejména pokud se jedná o velký kus, jako je pohovka. Zářivější a sytější barevné odstíny ponechte pro polštáře, menší nábytek, přehozy a umělecká díla k doplnění vzhledu při zachování světlého prostoru.

Díky světlým barvám bude místnost vypadat větší a jasnější. Světlé barvy jsou reflexnější, takže prostor působí otevřeně a vzdušně, což pomáhá maximalizovat účinek přirozeného světla.

4. Vneste přirozené světlo do vašich prostor zdravým a chytrým osvětlením

Přirozené světlo rozjasňuje interiér každé místnosti a zvětšuje ji. Pokud nemáte velká okna, která okamžitě propojí místnost s venkovním prostorem, nezoufejte a nenechte se odradit. Pomocí moderních svítidel, která věrohodně napodobují denní svit přirozeně rozzáříte i nejtemnější kout vaší místnosti.

Základní schéma efektivního osvětlení:

Vhodnou kombinací pracovního, lokálního, ambientního a venkovního osvětlení dotvoříte komplexní vzhled prostor, zvýrazníte klíčové prvky a zajistíte bezpečnost při práci doma a kolem domu.

Podpořte denní světlo moderním bioresponzivním smart osvětlením, které podporuje přirozené biorytmy člověka i přírody. Svítidla se budou sama přizpůsobovat na základě viditelnosti v prostoru, tak aby nejlépe vyhovovala vašemu zdraví a komfortu. Zapojením do řídícího systému můžete snadno přepínat režimy osvětlení a nastavit chování svítidel dle vašeho denního a nočního režimu. Na základě našich dlouholetých zkušeností a partnerstvím s mnoha významnými organizacemi jsme sestavili sortiment chytrého osvětlení podporující cirkadiánní rytmy: Přejít do nabídky chytrého osvětlení.

Získejte 99,7% denního světla do svého domova napodobením slunečního svitu pomocí virtuálního střešního okna, které vám přinese sluneční svit a jeho věrně podanou intenzitu i do vnitřních prostor bez dostatku přirozeného světla. Doporučený produkt: Smart Window Panel.

V Lumbiu se inspirujeme přírodními zákony a ukazujeme cestu ke zdravému osvětlení. Naším hlavním cílem je nejen efektivita osvětlení z hlediska nákladů, ale vývoj technologií podporující přirozené rytmy člověka, zvířat i rostlin. V průběhu dlouholeté spolupráce s vědeckou sférou jsme vyvinuli první biodynamickou technologii na světě, aplikovanou v lampě veřejného osvětlení a poprvé instalovanou v městysu Havlíčkova Borová. Chceme vám znovu ukázat noční oblohu a zdravou přírodu a těšíme se, že naše technologie bude brzy světelnou sítí každého města. Čtěte více o biodynamické technologii a její první realizaci. Chci vědět více.

Pro velký úspěch, veřejný zájem a porozumění připravujeme tuto technologii i do vnitřních prostor. Sledujte nás a zůstaňte v obraze.