Osvětlení budoucnosti již dnes v Havlíčkově Borové

Havlíčkova Borová je městys známý převážně svou historií a vazbou na svého rodáka Karla Havlíčka Borovského. Dnes je však tato malebná obec výjimečná i díky úrovni své modernosti. Stala se totiž první obcí, která pro kvalitu života svých obyvatel zavedla nový typ veřejného osvětlení, který slibuje nižší světelné znečištění, několikanásobně nižší náklady na provoz a znatelně komfortnější noci jak pro obyvatele, tak pro živočichy a přírodu. 

Na obrázku: Biodynamické osvětlení v Havlíčkově Borové


Místo zastaralých a energeticky náročných výbojek je prostor osvětlován nejmodernějšími LED diodami, které mají mnohonásobně delší životnost, nižší designový profil, ale hlavně možnost nastavení výkonu a dalších parametrů dle aktuální potřeby. Princip tkví v autorském řešení společnosti Lumbio, které funguje na principu několika sad diod o různých barevných teplotách s různou optikou pro optimální směrování světla a zároveň eliminaci modré části spektra a světelného smogu, které jsou v noci toxické a nepřirozené. Veškeré živé organismy vybavila příroda biologickými hodinami, které řídí životně důležité procesy v těle mj. na základě pravidelného střídání světla a tmy. Spánek je stimulován melatoninem, aktivitu a bdělost naopak stimuluje serotonin. Melatonin je spánkový hormon, který nám pomáhá s regenerací, antioxidací a ve spánky jsou aktivovány autoimunitní systémy. Biorytmy jsou zásadní pro fungování všech živých organismů. A jejich tvorbu ovlivňuje právě světlo. Používáme-li k prodloužení dne umělé světlo obsahující modrou barvu, tuto fázi oddalujeme a snižujeme si celkové množství melatoninu, což může způsobovat nespavost, ale i závažnější zdravotní problémy včetně většiny civilizačních chorob. Biodynamické osvětlení je ekologické a má přímý vliv na zdraví lidí i živočichů. Vede ke snížení světelného smogu, který mimo jiné, ničí život nočním živočichům.


Na počátku této technologie byla jednoduchá úvaha. Lidé jsou již od pradávna zvyklí na střídání denní a noční fáze, kdy přes den ,,žijeme” a v noci odpočíváme. Jak ale docílit spojení kvalitního prostředí a nároků na osvětlení a bezpečnost daných prostor?

Biodynamické osvětlení Lumbio je specifické tím, že ve večerních hodinách, kdy je potřeba mít stále dobrou viditelnost, svítí silným, jasným, bílým světlem s teplotou chromatičnosti 3500-4000K. V rámci definovaného cyklu se v průběhu noci a následně v průběhu svítání mění spektrum, směrování a intenzita osvětlení, tak abychom docílili optimálního poměru komfortu, bezpečnosti a na straně druhé úspory a kvalitního netoxického osvětlení. Je tedy dosaženo ideálního nastavení, kdy světla nesvítí do oken, neoslňují řidiče a jejich světelné znečištění je zlomkem toho, co produkují standardní výbojkové nebo LED lampy. 

Na obrázku: Světelné spektrum Biodynamické lampy 

Hlavice biodynamických světel mají vše potřebné ke standardnímu provozu již vestavěné a stačí je tedy pouze vyměnit kus za kus na již existujících sloupech. Následná integrace do systému pak pouze závisí na malé ovládací jednotce v dosahu sloupů. Přenos příkazů je většinou bezdrátový.

Nové osvětlení je navíc plně integrováno do městského/obecního řídícího systému, který umožňuje správci plné nastavení výkonu a přechodů všech, nebo i jednoho světla dle vlastních potřeb. Vždy se v rámci prvotní analýzy vychází z požadavků a možností města nebo obce. Vzdálené ovládání zajistí dokonalý přehled o stavu nejen jednotlivých světel, ale v kombinaci s environmentálními čidly a dalšími periferiemi informace o kvalitě ovzduší, prašnosti, množství CO2. Detekce požárů, analýzy možných nebezpečí (např. výstřel či tříštění skla a následná lokalizace daného místa, včetně předání této informace řídícímu systému, který může zprostředkovat vizuální záznam z kamer a kontaktovat příslušné bezpečnostní složky. V kombinaci s parkovacími senzory poskytuje aktuální přehled o vytížení parkovacích kapacit včetně možnosti předávání těchto informací dalším stranám k využití obyvateli.       

Celý tento projekt v Havlíčkově Borové zrealizovala společnost Lumbio, jako výrobce a dodavatel originálního řešení.

Přečtěte si o naše projektu v Havlíčkobrodském deníku ve článku:

Nenápadný vysočinský unikát. Borová přešla na revoluční osvětlení. Mění barvu.