Jak správně svítit?

 

Světlo přirozeně určuje lidský biologický rytmus. Východ slunce je informací k zahájení aktivního dne, jeho západ nám říká, abychom zvolnili a připravili se odpočívat. Umělé zdroje světla a technologie, které světlo vyzařují, nám však v přirozeném denním rytmu dělají častokrát nepořádek. Především proto, že s nimi stále ještě neumíme zacházet.

Návod, jak správně po náročném dni odpočívat je relativně jednoduchý. Jestliže přeci jen potřebujeme něco dokončit u pracovního stolu nebo si chceme něco přečíst, měli bychom si správně posvítit. Jak už jsme řekli, měli bychom v první řadě dbát na to, aby „odpočinkový“ večerní světelný zdroj obsahoval co nejmenší podíl modrého spektra.

Neméně důležité je také to, jak zacházíme s lampou, u které pracujeme či odpočíváme. Na první fotografii je osvětlovací těleso nastavené zcela nevhodně. Zbytečně svítí do prostoru, oslňuje nás a na knihu dopadá jen rozptýlené světlo.

Druhý obrázek nám ukazuje přesně ten správný způsob používání světla. Při užití neprůsvitného stínidla zaměříme světelný tok jen těm několik málo čtverečních decimetrů plochy.

 

Vaše Lumbio