5 možných důvodů proč se cítíte v práci unaveni, i když máte homeoffice

Polední vyčerpání za pracovním stolem zná asi každý, kdo pracuje v kanceláři nebo z domova. Odpolední odliv energie může mít významný dopad na produktivitu a spokojenost s pracovním výkonem. Pokud jste již hledali způsob, jak se únavě vyhnout, pravděpodobně jste našli mnoho doporučení k dobití energie kofeinem, rychlochůzí po chodbě nebo třeba občerstvením. Ačkoli se tento typ rad zdá logický, mnoho z vás zjistí, že se stále cítíte unavení a neschopní se soustředit navzdory usilovnému zkoušení všech možných rad.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokud vaše práce vyžaduje, abyste trávili podstatnou část vašeho dne uvnitř, zvažte kvalitu umělého světla, které vás na pracovišti provází vaším dnem. Vynález umělého osvětlení odstranil potřebu plánovat naše aktivity s východem a západem slunce. Pohodlné a efektivní umělé osvětlení je jedním z důležitých pokroků 20. století. Umělé osvětlení nám umožňuje pracovat a aktivně fungovat uvnitř i vně našich pracovišť a domovů, nezávisle na denní době. Nevhodně naplánované světlo vyzařované z umělých zdrojů však může na naše tělo působit úplně jinak než světlo přirozené.

Zvažte těchto 5 důvodů, proč se v práci můžete cítít unaveni:

1. Nedostatek denního světla

Důležité je snížit potřebu umělého světla v průběhu jasného dne efektivním využitím oken, aniž by to způsobilo problémy s topením nebo chlazením. Velikost, design a umístění oken by se mělo řídit množstvím dopadu denního světla na daném místě a možností jeho využití. Okna orientovaná na jih jsou nejlépe využitelná k průniku denního světla a pro neutralizaci sezónních teplot, protože pouští většinu zimního slunečního světla dovnitř, ale málo přímého slunce v létě. Okna orientovaná na sever jsou také výhodná k získání kvalitního denního světla, protože propouštějí relativně rovnoměrné, přirozené denní světlo produkující jen slabé oslnění a téměř žádné zahřívání v letních parných dnech. Přestože okna orientovaná na východ a západ zajišťují pronikání dobrého denního světla ráno a večer, měla by být omezena, protože mohou způsobovat oslnění, propouštět příliš tepla v létě a málo přispívat k solárnímu ohřevu během zimy.

Přirozené sluneční světlo obsahuje všechny barvy ve spektru viditelného světla. Každá barva vyzařuje stejnou intenzitou. Expozice přirozenému světlu pomáhá vašemu tělu syntetizovat základní vitamíny, ovlivňuje vaši náladu a emoce a pomáhá udržovat přirozený biorytmus.

Umělé světlo, zejména fluorescenční, vydává úzký rozsah viditelného světla z elektromagnetického spektra. Výzkum ukazuje, že trávení značné části dne pod nevhodným umělým světlem může mít negativní dopad na celkové zdraví a pohodu. Mnoho účinků umělého světla přispívá k únavě.

Chytré a ergonomické osvětlení jak pro noční, tak i pro denní svícení, umožní využít všechny benefity osvětlení bez negativních dopadů na zdraví, a zároveň šetří energii.

 

 

 

 

S LED panely Lumbio vytvoříte prostředí, které podporuje soustředění, produktivitu a celkovou pohodu. Vytvoříte si příjemné pracovní či domácí prostředí plné kvalitního světla, umožňující komfortní přizpůsobení se danému prostoru a využití. Vhodně zvolené osvětlení pomáhá předcházet chybám a dodává energii. 

Produkt na obrázku: LED panel Lumbio 60x60 36W 4000K

 

 

 

2. Nevhodné umělé osvětlení na pracovišti může narušit váš cirkadiánní rytmus

Cykly spánku jsou regulovány cirkadiánními rytmy. Cirkadiánní rytmy jsou regulovány východem a západem slunce. Pokud trávíte podstatnou část dne pod září zastaralého umělého osvětlení na pracovišti, může být pro vás čím dál těžší usnout a prožít kvalitní, hluboký spánek, zvláště pokud pracujete v místnosti bez oken.

Pod špatně naplánovaným osvětlením je přirozená produkce spánkového hormonu, tzv. melatoninu, zpomalena.

Váš cirkadiánní rytmus kromě spánku také reguluje:

  • Srdeční frekvenci a krevní tlak
  • Náladu a emoce
  • Produkci hormonů
  • Pocit hladu a sytosti
  • Termoregulaci a metabolismus

Tělo obvykle začne produkovat melatonin asi 2 hodiny před usnutím a přestane asi 2 hodiny před probuzením. Rozložení světla na vašem pracovišti nemusí být v souladu s vaším cirkadiánním rytmem, když tělo začíná obvykle produkovat melatonin, což naruší cyklus spánku a bdění. Následek je, že trávíte více času v posteli a nemůžete usnout.

Zpoždění zahájení produkce melatoninu může také znamenat, že vaše tělo bude produkovat tento základní spánkový hormon ještě několik hodin po probuzení. Pokud vaše tělo stále produkuje melatonin ráno, kdy byste očekávali, že se budete cítit bdělí a svěží, cítíte se naopak unavení.

3. Dlouhodobé působení zastaralých technologií osvětlení má zdravotní následky, které se mohou vyvíjet bez vašeho vědomí

Přestože došlo ke značnému vylepšení zářivkového osvětlení, aby se omezilo bzučení a nepříjemné blikání, je důležité vědět, že i zářivky „bez blikání“ vysílají do vašeho mozku chaotické signály. Toto podprahové blikání nemohou vaše oči vnímat. Pro ty, kteří jsou citliví, mohou tyto chaotické signály způsobit bolesti hlavy, únavu, a dokonce mohou vyvolat záchvaty migrény.

Citliví lidé často zjišťují, že se jejich úroveň citlivosti na světlo (fotofobie) a namáhání očí zlepšuje nebo zhoršuje v závislosti na barevném spektru jednotlivých osvětlovacích jednotek nebo úhlu světla.

Také drsné, nemilosrdné odlesky zářivkového osvětlení rozptylují světlo po celém vašem zorném poli, což způsobuje špatnou kvalitu obrazu. Vaše sítnice a oči jsou tím při zaostřování více namáhány, zvláště pokud je oslnění spojeno s prací před obrazovkou počítače.

Základní pravidlo pro uživatele počítačů: nikdy neumísťujte monitor tam, kde se odráží světlo od obrazovky. Na pracovní desce potřebujete jasnější světlo, které nesvítí do očí. Tento problém může vyřešit lampa s nastavitelným držákem.

LED lampička Lumbio je výborný pomocník při precizní práci a nutnosti kognitivního výkonu. Podobu světla stačí nastavit na dotykovém displeji.

Příznaky, které způsobují, že se v práci cítíte unaveni díky zářivkovému osvětlení:

  • Podrážděnost
  • Bolest očí, krku nebo ramen
  • Úzkost, stres
  • Snížená schopnost koncentrace nebo soustředění
  • Dezorientace nebo zmatenost
  • Bolesti hlavy
  • Záchvaty migrény
  • Zpomalený metabolismus (narušením cirkadiánních rytmů)
  • Narušený imunitní systém
     

4. Působení modrých obrazovek počítačů, tabletů, mobilních telefonů v nesprávnou dobu

 

 

Osvětlení nad Vaší hlavou na pracovišti pravděpodobně není jediným zdrojem světla, který přispívá k únavě v polovině dne. Ačkoliv digitální komunikace přináší značné výhody, efekty umělého osvětlení pracoviště jsou často umocněny efekty obrazovek počítačů, tabletů nebo mobilních telefonů. Tato elektronická zařízení vyzařuje modré světlo z obrazovek i brzy ráno a večer, což také zásadně narušuje cirkadiánní rytmus, celkové zdraví a pohodu.

Řešením jsou Červené brýle Lumbio pro zdravý spánek, které umožní bezpečné sledování monitorů ve večerních hodinách a jsou absolutním bestsellerem. Červené brýle nepropouštějí modrou ani zelenou část spektra světla, které potlačují tvorbu melatoninu. Je doporučeno je používat 90 minut před spánkem v osvětleném prostředí.

Správné osvětlení dodá energii, pocit svěžesti, zvýší kreativitu a podpoří skvělé nápady v týmu spokojených kolegů s dobrou náladou, nebo naopak uspí a utlumí ve správný čas. Podívejte se na obrázek vlevo, který ilustruje správné nastavení osvětlení a efektivní využití přirozenného denního světla.

 

 

 


 

Kontrolní seznam správného osvětlení:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Ne-Ergonomická pracovní stanice

Podceňování ergonomického nastavení vaší pracovní stanice ústí nejen k vyčerpání, ale také k závažným zdravotním problémům.

Správné nastavení pracovní stanice v bodech:

  • Využívejte správného osvětlení bez odlesků a oslňování.
  • Výška pracovního stolu by měla být 2,5–5 cm nad úrovní loktů, pokud sedíte na židli.
  • Když sedíte, horní část obrazovky počítače by měla být tam, kde přirozeně klesá vaše zorné pole.
  • Váš monitor by měl být od vás vzdálen přibližně na délku paže.
  • Nakloňte obrazovku počítače asi o 3 centimetry dozadu, směrem od obličeje, abyste snížili napětí krku a očí.
  • Vaše hýždě by měly být umístěny velmi blízko opěradla židle. Vaše kolena by se neměla dotýkat přední části židle. Zajistěte, aby mezi zadní částí kolen a přední částí židle byla mezera asi 3–5 cm.
  • Sklopte židli tak, aby vaše nohy pohodlně dosáhly na zem s pokrčenými koleny.
  • Opěrky loktů na židli by neměly zasahovat do pohybů paží nebo omezovat vaši schopnost sedět blízko počítače. Opěrky mají být v takové výšce, kde mohou vaše paže přirozeně odpočívat s pokrčenými lokty a uvolněnými rameny.
  • Setrvávejte v poloze „L“, která umožní snadný přístup jak k počítači, tak k otevřenému pracovnímu prostoru.
  • Umístěte často používané předměty na dosah předloktí. Umístěte příležitostně používané předměty na dosah ruky. Dokumenty, které potřebujete k počítači, by měly být podepřeny tak, aby dosáhly zvýšeného svislého úhlu s umístěním vedle monitoru nebo mezi monitorem a klávesnicí.
  • Umístěte myš co nejblíže ke klávesnici. Vaše myš by měla mít stejnou výšku nebo mírně vyšší než klávesnice. Nikdy by neměla být v nižší poloze než klávesnice. 
    Nikdy nenechávejte klávesnici a obrazovku počítače v různých úhlech